metafizica.info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Efectul de piramida.

3 participanți

In jos

Efectul de piramida. Empty Efectul de piramida.

Mesaj Scris de pitiulian Vin Iun 25, 2010 8:10 pm

Cu toti am auzit de efectul de piramida. Pe scurt el consta in plasarea unui obiect la o treime de baza si doua treimi de varf intr-o piramida avand dimensiunile marii piramide a lui Keops, evident reduse, la scara.
Acest efect este si subiectul unui patent, al unui inventator ceh care a petrecut 10 ani din viata incercand sa dea o explicatie fenomenului. Lamele de ras se ascut prin dehidratarea tesuturilor ramase pe lama, corpurle care contin apa se deshidrateaza si se mumifica, apa are un gust mai bun, anumite mancaruri sunt pastrare o perioada mai indelungata sub piramida, plantele cresc mai repede si mai inalte, etc. Pentru ca experimentul sa aiba succes cateva conditii trebuie indeplinite: piramida trebuie sa fie aliniata spre nordul magnetic al pamantului, obiectul plasat sub ea nu trebuie sa depaseasca 10% din volumul piramidei. In rest, materialul din care este construita piramida precum si dimensiunile ei conteaza mai putin. Din cate am citit se obtin rezultate bune cu piramide confectionate din carton.
In Mythbusters, a fost realizat un astfel de experiment nereusit si s-a ajuns la concluzia ca efectul de piramida nu exista in realitate. Dar se pare ca Jamie si Adam nu au respectat in totalitate conditiile, iar in acelasi timp sute de entuziasti din toata lumea au raportat rezultate pozitive.
Poate fi piramida un concentrator de unde gravitationale sau deocamdata necunoscute, manifestandu-se astfel ca o lentila care concentreaza razele soarelui? Greu de spus, desi oricine are posibilitatea sa verifice aceste pretentii. Cartonul nu e scump din care stiu.
Mai mult, un austriac numit Thomas Flavio pretinde ca un dispozitiv extrem de simplu format dintr-un condensator si un magnet, pus sub piramida, furnizeaza fara intrerupere curent electric de 12 V. El a documentat foarte bine dispozitivul sau intr-un pdf pe care il atasez la sfarsitul postului. Incercam?


Campul morfogenetic este o notiune descoperita de biologul Rupert Sheldrake, care afirma ca fiecare forma genereaza un camp specific care persista in timp. Ideea a fost sustinuta si de biologul V. S. Grebennikov, linkuri foarte sugestive si care contin experiente in acest sens veti gasi la sfarsitul postului.
Sheldrake a efectuat urmatorul experiment: niste soareci au fost plasati intr-un labirint, iar dupa un timp acestia au descoperit drumul catre iesire. Viitoarea generatie de soareci a descoperit drumul mult mai repede decat precedenta, iar a doua generatie si mai repede. Informatia respectiva a ramas stocata in ADN-ul soarecilor? Inca nu se cunoaste raspunsul cu precizie. A fie ADN-l un interpretor al acelui camp care persista in timp? Experiente s-au realizat si cu cristalizarea unor corpuri, operatiune care, repetata de alti cercetatori a fost incheiata intr-un timp mult mai scurt decat prima.

DISCLAMER: Intrebarile de mai sus sunt retorice, nu fac obiectul unui tratat stiintific, iar stiinta oficiala nu prea a dat importanta acestor fenomene respinse ca fiind pseudostiinta. Un sceptic adevarat ramane sceptic la orice pana cand se convinge cu proprii ochi sau pana cand primeste un comunicat oficial cu un raspuns clar. Pana atunci, putem sa ne intrebam si sa experimentam noi insine.
Efectul de piramida. File
pitiulian
pitiulian

Numarul mesajelor : 107
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 39
Localizare : Space

Sus In jos

Efectul de piramida. Empty Re: Efectul de piramida.

Mesaj Scris de laurentiu Vin Iun 25, 2010 8:19 pm

multumim my frend
sa ai lumina
laurentiu
laurentiu

Numarul mesajelor : 129
Data de inscriere : 09/08/2009
Varsta : 47

Sus In jos

Efectul de piramida. Empty Re: Efectul de piramida.

Mesaj Scris de Johnny Vin Iun 25, 2010 8:31 pm

pt cei care nu stiu mai nimic despre acest "EFECT", cititi cartea EFECTUL DE PIRAMIDA de Paul Liekens
gasiti acolo, o multitudine de exemple puse in practica de acest autor si nimeni nu va retine sa le incercati si voi
ar fi de preferat sa locuiti la curte pt efecte pozitive
Johnny
Johnny
Admin

Numarul mesajelor : 185
Data de inscriere : 30/06/2009
Varsta : 41
Localizare : VN

http://www.metafizica.info

Sus In jos

Efectul de piramida. Empty Re: Efectul de piramida.

Mesaj Scris de pitiulian Sam Iun 26, 2010 2:54 pm

Am citit, din pacate mi-a lasat un gust amar o parte din ia.
Dar am sa uplodez partile interesante.
Si am sa va zic de ce mi-a lasat un gust amar,pentru ca au tratat superficial totul.
Efectul de piramida se bazeaza pe concentrarea fortelor magnetice.
Totul e simplu.
pitiulian
pitiulian

Numarul mesajelor : 107
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 39
Localizare : Space

Sus In jos

Efectul de piramida. Empty Re: Efectul de piramida.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum